Učíme s Bee-boty

    Dne 2. ledna 1921, což k nynějšímu roku je přesně sto let, bylo v Klicperově divadle představeno vědeckofantastické drama R.U.R. od Karla Čapka, kde vůbec poprvé zaznělo pojmenování neživé inteligentní bytosti – robota. Drama rozvíjí myšlenku, kdy člověk díky těmto umělým bytostem pochopí nejkrásnější a nejskrytější tajemství života. My Vám takto reprodukovat tajemství života nemůžeme, protože daleko lepší a krásnější zkušeností je, pokud si na onu věc člověk přijde sám a také kdo ví, zda jej my již vůbec známe. V čem ale zajisté můžeme pomoci je, aby Vaše děti byly plně připraveny tato tajemství poznat a v celé své kráse projít onu stezku až na vrchol svých snů a představ, a pokud se tedy jedná o studijní sny, tak aby cesta k jejich poznání nebyla pouze o známkách, nudném učení a věčné nespokojenosti kantorů.
    Doba jde neustále dopředu a přibývá alternativ i lidí, možná zrovna učitelů, kteří se snaží dělat věci jinak. Přibývá interaktivních materiálů a metod, které díky své kreativitě a téměř neomezeným možnostem využití pomáhají rozvíjet více oblastí najednou a hlavně děti baví. A to je právě náš klíč. Protože pokud se podaří tímto vykouzlit na dětské tváři úsměv, je vše daleko jednodušší. Ráda bych Vás tedy v tomto článku seznámila s jedním takovým velmi hezkým interaktivním zařízením – s Bee- botem.
   Bee – bot, neboli chytrá včelka, je lehce programovatelný robot s velmi jednoduchým ovládáním, který je ideálním pomocníkem nejen při výuce základů programování, nejčastěji pro děti od 4 do 8 let. Tato pomůcka má mnohostranné využití, to znamená, že zábava není jen na straně dětí, ale je i radost různé aktivity vymýšlet, jelikož fantazii se v případě včelky opravdu meze nekladou. Abych alespoň lehce přiblížila v čem aktivita s Bee-botem spočívá, podíváme se na pár faktů. Včelka se umí pohybovat do všech čtyř směrů, samozřejmě po jednotlivých krocích, kdy se otáčí o devadesát stupňů. Zvládneme ji snadno naprogramovat až na 40 různých kroků, které se odehrávají na námi předem zvolené hladké podložce. Podložky máme dvojího typu. První typ je předem natištěná podložka, přímo od výrobce, s didaktickým materiálem. Pokud nám ovšem nápady s tímto typem podložek dojdou, můžeme, třeba jako učitelé, konečně trochu upustit od striktních učebnic a vymyslet něco kreativního, třeba i podle přání nebo potřeby dětí. Díky těmto rozmanitým možnostem, dokážeme s včelkou obsáhnout aktivity od rozpoznávání charakteristických znaků a poznávání barev, po trénování orientace a jednoduchých počtů. Robot je vyroben z pevného a vcelku odolného materiálu a díky velkým přehledným tlačítkům se manipulace stává hračkou úplně pro každého.
  Jak jsem již zmínila, s Bee-botem se snažíme o zábavnější přístup k učení informací a k úplným základům programování, a tím by se mohlo zdát, že tímto učení dovedností s včelkou končí, ale není tomu tak. Jak víme všichni ze života, hodně věcí s dalšími velmi úzce souvisí a v tomto případě tomu není jinak. Robot dále rozvíjí jemnou motoriku, plánování kroků, také logické myšlení, a jelikož jsou aktivity většinou pro děti zábavné, posiluje se koncentrace a pozornost, díky čemuž jde ukládání informací podstatně rychleji a můžeme školákům zpříjemnit učení i například látky či předmětu, který tak úplně nemají rádi.
   Pro další přiblížení si popíšeme pár možných aktivit, které s Bee-boty lze vykonávat. Hra na Robota je nejčastější aktivitou, pokud chceme rozvíjet u dítěte prostorou orientaci a samozřejmě s tím spojené ještě další dovednosti. Hlavní myšlenkou této hry je, že se dítě chová jako opravdový robot a reaguje na přesné pokyny a zároveň je také musí vydávat, jelikož pokud by se tak nestalo, robot neví, co má vlastně dělat.  Děti tedy dostanou výchozí bod, odkud musí pomocí příkazů přemístit robota do bodu cílového.
   Další aktivita funguje na principu obrázkových kartiček, které na sebe více či méně navazují. Děti tedy mají za úkol srovnat obrázky do správného pořadí a popsat prostředí, které se na nich nachází a zároveň i vysvětlit, proč si myslí, že je jejich vysvětlení zrovna takto správně.
   Ovšem jedna včelka je někdy na učení málo a samotné to děti také mnohdy nebaví, a proto pokud by Vás, nebo Vaše děti lákala takováto alternativa popsaných sešitů, mohu připomenout, že kroužky Robohrátky a Angličtina s roboty jsou k dispozici, kdykoliv, kdy se vy a vaše děti rozhodnete, že včelku chcete poznat osobně. Práce na kroužku většinou probíhá v malých skupinkách a učitel pouze koordinuje správné programování a zacházení s pomůckou, ale jinak bude vše jen na vašich dětech. Zajisté se zde naučí efektivně zacházet a učit se s Bee-botem, třeba si ho vyzkouší a zjistí, že pro vás bude nedílnou potřebou rozvoje vašich dětí. A nebojte se, my zde víme, že chyby jsou součástí cesty k úspěchu, proto za chyby netrestáme, naopak jsou vítány.

Ing. Ondřej Činátl
Obchodní ředitel