Přehřívá se vám počítač? Máme pro vás radu!

Pustíte si film, odpočíváte, kocháte se pěkným dějem a najednou vás začnou pálit nohy od toho, jak se vám počítač přehřívá? V tomto článku vám s tímto problémem pomůžeme.

Máme zde tři základní druhy chlazení – aktivní, pasivní a kombinovaný. Tyto tři druhy se liší. Většinou se chladiče vyrábí z mědi či hliníku. Pasivní chlazení spočívá v tom, že kovová konstrukce je připevněná na základní desce a ta odvádí teplo z procesoru či grafické karty. Mezi procesorem a chladičem je teplovodivá pasta, která pomáhá předat teplo z procesoru na chladič. Naopak aktivní chlazení funguje na principu foukání vzduchu za pomoci nějakého ventilátoru a pak zde máme kombinovaný, který je, jak již název napovídá, kombinací obou zmíněných metod.

První z důvodů, proč se lidem přehřívá počítač je to, že se prach usadí u větracích otvorů a zabrání odchodu teplého vzduchu z počítače. Je velmi dobré čas od času počítač od prachu vyčistit.

Další zde máme to, že se teplovodivá pasta může časem opotřebovat, ona ztvrdne a poté již nemá takovou vodivost. 

Jeden z mnoha dalších důvodu je, že na výstupních průduších máme nějaké oblečení nebo jiné věci a ty zabraňují odchodu tepla.

Všeho všudy, když se budeme o počítač starat, budeme ho pravidelně čistit od prachu a čas od času si necháme vyměnit teplovodivou pastu, tak to je to nejlepší, co můžeme pro náš milovaný počítač udělat. Pokud se do toho sami pouštět nechcete, samozřejmě vám rádi pomůžeme.

Natálie Zaňková, studentka gymnázia

Garant projektu: Ing. Tomáš Bartůněk

Ing. Ondřej Činátl
Obchodní ředitel