Nejromantičtější gesto schovávané za vznikem klávesnice

 Určitě většinu z vás překvapí pozoruhodná minulost klávesnice. Když se na chvíli zastavíte a porozhlédnete, tak si uvědomíte, jak často se ve vašem životě či okolí klávesnice objevuje. Dokážeme si ale odhadnout, že málokteří z vás se však historií nebo stavbou klávesnice zabývali.

      Dnešní klávesnice, jak asi víte, je nástupkyní psacích strojů, jejichž historie sahá až do roku 1714. První, komu byl patentován vynález podobný pozdějšímu psacímu stroji je jakýsi Henry Mill. Byl to vynález pro slepé. I když je zde zajímavé, že nevíme, zda byl opravdu vynalezen přímo jím, přesto patent sloužil jako ochrana jeho myšlenky. Avšak první psací stroj, u kterého byla prokázána funkčnost, sestavil Pellegrino Turri (v roce 1808), jako krásné gesto pro svou slepou hraběnku. Pravděpodobně vytvořil jeden z nejuznávanějších strojů minulého tisíciletí jen proto, aby slepota nemohla zabránit Caroline psát. Což se mu povedlo, protože na něm dokonce napsala román, založený na svém příběhu, s názvem The Blind Contessa’s New Machine. Psací stroje sehrály významnou roli také v zákopech a to v době 2. světové války, kdy americké stroje Corona využívaly britské síly během válek, jako zařízení pro hlášení v hlídkových letadlech.

     Psací stroj byl po letech nahrazen počítačem. Když se v 70. letech 19. století na trh začaly dostávat domácí počítače a jejich používání se rozmohlo, psací stroje se pomalu stávaly minulostí.

     Když jsem byla menší, tak jsem si lámala hlavu, proč nejsou písmenka na klávesnici seřazena podle abecedy. Po nějaké době jsem na to zapomněla a k odpovědi jsem nedošla, až do dnešního dne. Právě největší slabina klávesnic psacích strojů je zodpovědná za jejich dnešní podobu. Klávesy byly totiž lankem napojeny na příslušný znak namočený v inkoustu. Zmáčknutí klávesy zatáhlo za lanko, které se vymrštilo a otisklo symbol na papír. Při rychlém psaní se ale páky se zmačknutými znaky překřížily a přístroj se okamžitě zasekl. Proto v roce 1874 přicházejí Scholes a Densmore s takovým rozložením klávesnice, jak jej známe právě z té dnešní. A díky tomu právě název QWERTY, který je odvozen od pořadí kláves v první řadě klávesnice. 

        Buducnost klávesnice některé z vás může až šokovat. Firma Samsung už nějaký čas pracuje na konceptu virtuální klávesnice, která funguje pomocí smartphonu a přední kamery. Při správném sklonu snímá prostor pod telefonem, kde jsou na rovné ploše rozprostřeny jakési neviditelné body, které nahrazují tlačítka na klávesnici. Tak asi uvidíme časem, co nám budoucnost, ve světě klávesnic, přinese.

Adéla Matoušová, žákyně gymnázia

Garant projektu: Ing. Tomáš Bartůněk

Ing. Ondřej Činátl
Obchodní ředitel