Kdo porazí točící kolečka?

Pokud jste hádali SSD, tak máte pravdu. Tato zkratka znamená solid state drive a jak možná už víte, jsou to nástupci magnetických pevných disků. Tyto disky jsou mnohem rychlejší než HDD, protože neobsahují žádné pohyblivé mechanické části, a jsou mnohem odolnější vůči otřesům, ale to neznamená, že si s ním můžeme házet jako s míčem.

Staré připojení SATA omezovalo rychlost disků pouze na 600 MB/s, ale poměrně nové NVMe gen4 dovoluje teoretické rychlosti až 3,9 GB/s. Samozřejmě, že této rychlosti není snadné dosáhnout, ale pokud se budeme blížit takovým rychlostem máme určitě problémy i se zahříváním takového disku. Mnoho lidí by si řeklo že to nemůže být pravda SSD a přehřívání? co to má znamenat, ale opravdu se tato skutečnost stává realitou. Za pár let se budou muset chladit nejen procesory, grafické karty a chipsety na deskách, ale i “jednoduché” disky.

A pokud vám dochází místo na ukládání a máte přebytek peněz tak můžu jen doporučit velkokapacitní SSD od firmy Nimbus Data s kapacitou 100 TB pod jménem Exadrive. Pokud se ptáte k čemu bych kdy potřeboval disk dělaný pro servery, umělou inteligenci nebo vědce tak si vzpomeňte na tato slova “místa není nikdy dost.”

Jiří Lejsek, student gymnázia

Garant projektu: Ing. Tomáš Bartůněk

Ing. Ondřej Činátl
Obchodní ředitel